8 Things from Sam’s Club to Save You $1,000!!

blueberries

 

 

disclaimer:  I use affiliate links which cost you nothing but pay me a small amount if you make a purchase through them!  I only recommend items I use & love!

 

So, I just recently got an awesome deal on a Sam’s Club membership because I’ve been hearing how much $$ you can save by shopping with them. I have been considering a membership for awhile but have been super skeptical.  It seemed so counterintuitive to pay for a membership to save money??? 

Are you wanting to use natural herbal supplements?  I LOVE Earthley & we use their tinctures on a daily basis!

I’m a research person.  I research pretty much EVERYTHING I consider doing.  Was a membership worth it?  Would I regret this?  So, I asked everyone I knew, I read articles from other bloggers, I did the math and then I took the plunge!

 Since we’ve been purchasing for quite a while I’m here to give you the stats on what I saved and what was worth my membership cost. Because I don’t know about you, but my grocery bill is my highest bill and I’d really rather spend that elsewhere!

Psst.  If you want to teach your kids how to be strong in the Lord, I have an early-bird rate for you at an online conference!  Homegrown Generation has tickets on SALE right now!

1.  Toilet Paper (ok, this isn’t grocery but household).  24 rolls/$5 regular shopping trip, Sam’s 45 mega rolls equivalent to 150 rolls/$20 shipped.  I saved around $10 for the same amount and saved myself the headache of hauling around large packages of toilet paper!  I figure it saves roughly $120/year. Wow! That’s some serious savings on toilet paper.  Obviously as a family of 6 we go through ALOT of toilet paper,hehe🤷

 

2.  Maple Syrup.  We previously were buying 4- 16 ounce bottles from Walmart a month for $8/bottle for a total of $32/month.  Sam’s has 32 ounce bottles of Organic Maple Syrup for $10.50 so my total is $21/month (savings of $11/month or $132/year!).  We really love this maple syrup too and use it in cookies, breads, muffins and on waffles.  Yummy!

 

3.  Cheese.  This one was costing us $4/pound from Aldi’s so when I found it at Sam’s for $3/pound I was excited!  I average about 8 pounds of block cheese per month so I saved $8*12months=$96 savings!  They also have giant 5 pound bags of shredded cheese for $13 a bag, so that is $2.60/pound!!  Woohoo!  I buy 2 of those a month so I save an additional $1.40 pound x 10=$14/month so altogether I save $264 on just cheese!  Seriously 😍

 

So right now we’re up to $516 savings per year on just 3 items!  I definitely got back my $100 investment already 🙂

 

4.  Blueberries (the frozen ones).  My kids inhale frozen blueberries but at $2.70/pound they can get pricey.  So, when I found them at Sam’s Club in 4 pound bags for $8 I was HAPPY!  I buy 4 bags of the blueberries/month so that’s a savings of $11*12months=$132/year!

I’m sure there are way more things that I’ll be buying in bulk there, (this is my preliminary list) but just these 4 items alone will save me $648/year!  That’s seriously enough to buy Christmas presents for the year or pay 1 year of vehicle insurance.  WAY worth it for me!

Psst!  If you sign up for Sam’s Club Membership through my LINK you get a $20 e-gift card!

Continuing my Sam’s Club savings…

I’m updating this post because we currently use Sam’s Club as one of our 2 grocery stores.

5. Paper Towels. Ok I am completely sold on their paper towels. It seems a little weird to be so excited about something like that, but really they are GREAT! They come in a 15 roll pack for $20. One pack lasts me 3 months. When you consider I was spending $16 a month on paper towels I’m saving $112 a year. And these are TOUGH paper towels and perforated at the half point so I don’t use as much for jobs like napkins.

6. Olive oil. I love the quality of Sam’s Club products and the Extra Virgin Olive Oil is no different. It’s fantastic and cheaper than Aldi! (I actually don’t shop at Aldi anymore). I save about $12/year. This may not seem like much, but they ship it directly to my door for that price!

7. Peanut Butter. I always buy natural peanut butter and Sam’s Club has a great store brand one. I mean, my husband likes it even better than the name brand or we were buying! I spend $7.50 for 2 huge jars every 2 weeks versus $11/2 weeks so I save roughly $84 a year!

8. Natural sweetener. I used to use the stevia from Aldi. We weren’t completely crazy about it but it worked. However, now I pay $13/800 packets versus $40 for the same amount!! Wowsers! And it tastes SO.MUCH.BETTER! So, I save $150/year on just that!

Want a fantastic bargain on homeschooling for the ENTIRE family? Check out SchoolhouseTeachers.com!

8 things to buy from Sam's Club

Is it worth the investment for a Sam’s Club membership?

For us the answer is a definite YES! Just these items alone add up to over $1,000! Wow, that is some serious savings and I’m all about saving money and getting quality products.

Another HUGE benefit for us is the FREE SHIPPING that’s included in the Plus Membership. I honestly got the lowest package first but then I realized the benefits far outweighed the costs of the upgrade, so I upgraded and have never regretted it 🙂

We also quit going to Aldi (I know some of you are gasping right now) but I ran the numbers and its actually cheaper at Sam’s & Walmart for us. The quality is better too (with the store brands). I know a lot of people automatically think Aldi is cheaper but for the stuff we were buying it just wasn’t. And here’s a good example of the quality difference. At Aldi, we were buying bulk raw spinach which would last about 4 days fresh. At Sam’s Club its organic and lasts almost 2 weeks! So, I’m not wasting as much food either 🙂

Should you buy a membership?

Well, of course that’s totally up to you, however I really DO recommend it because you can save SO much money and time! Want more ideas on how to save money? Check out my posts on Thrifty Homeschool Mama Tips & Tricks!

Author

Jenny is a homeschooling mom of 4 and wife to a wonderful husband. She enjoys reading, a good cup of coffee, and spending time outdoors with her family. You can find her writing about Jesus, homeschooling, and life on her blog Our Inconvenient Family, and contributing regularly at Lifeschooling Conference.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *